Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Zemědělská legislativa
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEAktuálně z EU
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 133077 ; Vydáno : 18.11. 2014 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
Informace organizace Biotrin ze dne 14. 11. 2014.
fiogf49gjkf0d
Evropský parlament jedná o národních zákazech pěstování GM plodin, nová Evropská komise chce měnit pravidla pro schvalování GMO

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Evropského parlamentu („ENVI výbor“) projednává návrh předpisu, který dává členským státům možnost omezit nebo zakázat na svém území pěstování GM plodin, schválených v EU. Jde hlavně o politickou záležitost, předpis má v současné době minimální praktický význam, protože v EU je k pěstování povolena pouze kukuřice MON810, která se ve větším měřítku používá jen ve Španělsku. Ovšem právě z politických důvodů jsou jednání velmi obtížná.

Členským státům trvalo celé 4 roky, než v Radě dospěly k dohodě na legislativním řešení (viz předchozí články Biotrinu k tomuto tématu). Evropští poslanci ale mají jiné názory než ministři životního prostředí, a tak k dokumentu schválenému v červenci Radou předložili celkem 314 (!) pozměňovacích návrhů. Převážnou většinu z navržených změn ENVI výbor dne 11. 11. 2014 schválil.

Poslanecké návrhy mimo jiné zcela mění postup uplatňování národních zákazů. Rada navrhla v první fázi dohodu se žadatelem, aby ze své žádosti o pěstování určité plodiny v EU vynechal ten stát, který si pěstování nepřeje. ENVI výbor tuto fázi zcela ruší - členský stát by podle europoslanců prostě požadoval vynětí svého území z konečného rozhodnutí o pěstování v EU, bez odůvodnění, a tomuto požadavku by se muselo vyhovět.

Poslanci se také vyslovili pro to, aby členské státy měly povinnost stanovit zákonem pravidla koexistence, včetně opatření pro zamezení „kontaminace“ produkce sousedního státu v příhraničních oblastech.

Ke konečné verzi předpisu je tedy ještě daleko, nyní by mělo proběhnout několik kol jednání mezi Evropským parlamentem, členskými státy, zastoupenými předsednickou zemí (do konce letošního roku předsedá Itálie) a Evropskou komisí. Sporných témat bude více, mezi jiným to, aby uplatňování národních zákazů nezasahovalo do stávajícího systému hodnocení rizik pro zdraví a životní prostředí.

Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zařadil do svého politického programu změnu rozhodování o uvádění GMO na trh v tom smyslu, aby Komise nepovolila GMO v případech, kdy je většina ČS proti. Impulsem k tomuto kroku se pravděpodobně stal výsledek hlasování v Radě v únoru letošního roku o pěstování kukuřice 1507. Ačkoliv se 19 členských států vyslovilo proti pěstování této kukuřice, nebylo dosaženo tzv. kvalifikované většiny pro úplné odmítnutí (členské státy EU mají různý počet hlasů v závislosti na počtu obyvatel, kvalifikovanou většinu tvoří více než dvě třetiny hlasů). Podle pravidel o rozhodování v EU by Evropská komise mohla i za této situace pěstování povolit (viz předchozí články Biotrinu k tomuto tématu).

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis (z Litvy, původním povoláním lékař, posledních 20 let politik) dostal za úkol připravit do poloviny roku 2015 revizi schvalovacího procesu. Změna by pravděpodobně měla zahrnovat veškeré rozhodování o použití GM plodin, tedy i schvalování pro dovoz a zpracování např. na krmiva, které až do letošního roku probíhalo celkem bez problémů.

 
Zdroje:


http://www.biotrin.cz/aktualne-z-eu/

 
 
 

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Implementace předpisů týkající se uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh (EUTR)
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Původci růžovění klasů pšenice 2014
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. březnu 2015 
Poslanecká sněmovna projednává novelu o podpoře biopaliv. Ministerstvo zemědělství tak chce dodržet evropské směrnice
Vyjádření Ministerstva zemědělství k problematice halal porážek
Ministr zemědělství informoval vládu o snižování nepříznivého vlivu pesticidů
SVS - Světový den zdraví
Výsledky mimořádné kontroly nepotvrdily porušování zákonů v chovech kožešinových zvířat

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.