Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Archiv
Potravinářství
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACEZemědělský příjem loni klesl
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 97317 ; Vydáno : 5.1. 2010 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková
Podle odhadu evropského statistického úřadu Eurostatu poklesl loňský reálný příjem na pracovníka v zemědělství v Evropské unii o více než 12 procent ve srovnání s předchozím rokem.
fiogf49gjkf0d
fiogf49gjkf0d
O více než 12 procent poklesl podle odhadu evropského statistického úřadu Eurostatu ve srovnání s předchozím rokem loňský reálný příjem na pracovníka v zemědělství v Evropské unii. Meziroční snížení tohoto ukazatele zaznamenal Eurostat již v roce 2008, a to o 2,5 procenta. Pokles příjmu se projevil ve 22 z 27 členských států unie. Naopak pět členských států hlásí nárůst tohoto ukazatele. Největší pokles příjmu na pracovníka v zemědělství se očekává v Maďarsku (o 35,6 procenta), Itálii (o 25,3 procenta), Lucembursku (o 25,1 procenta), ČR (o 24,1 procenta), Irsku (o 22,3 procenta), Německu (o 21 procent), Rakousku (o 20,4 procenta) a Francii (o 19,8 procenta). Naopak příjem by měl narůst zejména Velké Británii (o 14,3 procenta) a Maltě (o 9,1 procenta).
Ve srovnání s rokem 2005 se loni nejvíce podle odhadu Eurostatu propadl příjem na pracovníka v zemědělství v Dánsku (na 46,5 procenta), Lucembursku (na 67,7 procenta) a v Irsku (na 67,7 procenta). Nejvíce se naopak zvedl ve Velké Británii (o 48 procent), Bulharsku (o 36,9 procenta) a na Slovensku (o 28,5 procenta). V ČR se loňská hodnota tohoto ukazatele podle Eurostatu propadla proti údaji z roku 2005 o 6,2 procenta.
Eurostat nabízí srovnání se dvěma dalšími evropskými státy, které nejsou členy unie, a to Norskem a Švýcarskem. I jim se meziročně příjem na pracovníka v zemědělství podle odhadu loni propadl, nicméně pokles nebyl moc hluboký. V případě Norska se hodnota tohoto ukazatele meziročně snížila o 5,2 procenta a zůstala na 91,4 procentech toho, co Norsko vykázalo za rok 2005. Příjem na jednoho pracovníka ve švýcarském zemědělství loni meziročně poklesl o 6,9 procenta. Dostal se však v podstatě na stejnou úroveň, jakou měl v roce 2005 (100,5 procenta hodnoty z roku 2005).
Eurostat odhaduje, že hodnota zemědělské výroby se loni v produkčních cenách snížila v Evropské unii o 10,9 procenta. Podepsal se na tom pokles cen rostlinné produkce o 13,2 procenta a živočišné produkce o 9,7 procenta (v reálných cenách).
Pokles v rostlinné výrobě byl dán hlavně snížením cen (o 12,4 procenta) a také nižší produkcí (jen o 0,8 procenta). Ceny spadly téměř u všech rostlinných komodit, nejvíce u obilí (o 27,5 procenta), technických plodin (o 15,6 procenta) olivového oleje (o 14,7 procenta) a ovoce (o 12,3 procenta). Zatímco množství produkce technických plodin meziročně vzrostlo (o 8,6 procenta), snížil se objem vyrobeného olivového oleje (o 8,9 procenta) a méně se ve srovnání s rokem 2007 sklidilo i obilovin (o 4,9 procenta).
Meziroční pád hodnoty živočišné výroby zavinil loni zejména pokles cen a také mírné snížení jejího množství. Poklesly ceny tří hlavních živočišných produktů, a to mléka (o 20,3 procenta), prasat (o 4,2 procenta) a skotu (o 1,8 procenta). Množství produkce se meziročně téměř nezměnilo u mléka a jen nepatrně pokleslo v případě prasat (o 0,3 procenta). O něco více se živočišná produkce snížila u skotu (0 2,9 procenta).
Poklesla i hodnota vstupu do zemědělství, a to o 9,2 procenta. Příčinou bylo snížení cen (o 6,3 procenta) a také menší zájem zemědělců (o 3,1 procenta). Zemědělci nakupovali zejména méně hnojiv (o 14 procent). Ceny klesly hlavně u krmiv (o 14,1 procenta) a energie (o 12,5 procenta).
Agroweb, 5.1.2010, Alterová Libuše

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Implementace předpisů týkající se uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh (EUTR)
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Původci růžovění klasů pšenice 2014
Přehled zákonů, vyhlášek a nařízení týkající se zemědělské výroby a rozvoje venkova k 31. březnu 2015 
Poslanecká sněmovna projednává novelu o podpoře biopaliv. Ministerstvo zemědělství tak chce dodržet evropské směrnice
Vyjádření Ministerstva zemědělství k problematice halal porážek
Ministr zemědělství informoval vládu o snižování nepříznivého vlivu pesticidů
SVS - Světový den zdraví
Výsledky mimořádné kontroly nepotvrdily porušování zákonů v chovech kožešinových zvířat

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.