Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Potravinářství
Výživa
Výživová doporučení
Informační zdroje
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACESvětový týden kojení 2014
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 131937 ; Vydáno : 5.8. 2014 ; Autor : Bezpečnost Potravin (www.bezpecnostpotravin.cz) ; Zdroj : Bezpečnost potravin
Tisková zpráva Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu u příležitosti Světového týdne kojení.
fiogf49gjkf0d

Kojením proti obezitě

První srpnový týden je už více než 20 let Světovým týdnem kojení. Jeho téma každoročně vyhlašuje WABA, mezinárodní unie zabývající se podporou a propagací kojení. Letošní motto zní „KOJENÍ – DAR PRO ŽIVOT!“ Už sám název tak vyjadřuje, co je nejlepším dárkem, který může maminka dítěti dát do života na jeho startu. V České republice je význam kojení připomínán českým Týdnem kojení 15.9.-21.9.2014.

Státní zdravotní ústav a Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta ve spolupráci s téměř 50 dětskými lékaři provedly v uplynulých letech rozsáhlou studii růstu více než 1700 českých kojených dětí z celé republiky. „Znalost odlišností růstu kojených dětí, zejména ve věku kolem 2. a 3. měsíce věku, zabraňuje předčasnému a mnohdy neopodstatněnému zavedení dokrmu, „upozorňuje Mgr. Markéta Paulová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu v Praze. „Přibližně kolem tohoto věku totiž začíná zpomalovat rychlost, s jakou dosud miminko přibývalo na hmotnosti, což někdy bývá nesprávně interpretováno jako neprospívání dítěte a zdůvodňováno  tím, že výživa pouze mateřským mlékem, tedy tzv. výlučné kojení, už dítěti nestačí.“

Délka výlučného kojení přitom hraje ve vývoji dítěte důležitou roli. Zmíněný výzkum potvrdil, že maminky, které déle kojí výlučně (tj. bez dalšího dokrmování), pak také déle udržují kojení i po zavedení doplňkové stravy. Jejich děti proto dostávají všechny zdraví prospěšné látky obsažené v mateřském mléce do vyššího věku.

Podpora výlučného kojení do ukončeného 6. měsíce věku dítěte a zachování kojení podle potřeb dítěte i po zavedení odpovídající doplňkové výživy je ve shodě s doporučením Světové zdravotnické organizace, která jej navrhla jako jedno z nejčasnějších účinných preventivních opatření proti šíření dětské obezity. Jak potvrzuje jedna z řešitelek studie růstu českých kojených dětí Ing. Jana Vignerová, CSc., také výsledky české studie ukázaly, že ve srovnání s normální populací bylo v souboru kojených dětí výrazně méně dětí jak s nadváhou, tak s obezitou a tento efekt byl zřejmý i po skončení výlučného kojení. „Ještě při posledním měření v 18 měsících věku dítěte bylo zřejmé, že mezi déle kojenými dětmi je méně obézních i méně dětí s nadváhou, a to jak ve srovnání s celkovou populací, tak ve srovnání s dětmi kojenými kratší dobu,“doplňuje Ing. Vignerová.

Na základě výsledků výzkumu byl vydán informační leták Jak hodnotit růst kojeného dítěte, který je volně stažitelný z webových stránek Státního zdravotního ústavu.

Další informace nejen o růstu kojených dětí lze získat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu: http://www.szu.cz/publikace/data/rustove-grafy.


Zdroj:  SZÚ


APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Seminář ke Světovému dni výživy
Inspekce uložila zákaz užívání prostor ve třinácti provozovnách
Hlášení v systému RASFF: 17. týden 2015
Kontroly restaurací přinášejí výsledky
Víceletý kontrolní plán pro rezidua pesticidů 2015 - 2017
Členské státy mohou svobodněji rozhodovat o použití GMO v potravinách a krmivech
Kontroly restaurací pokračují
SZPI nevpustila do ČR zásilku osmi tisíc litrů nálevu s bambusem
EFSA publikoval první zprávu o výskytu chemických látek v potravinách
Výběrové řízení EFSA: vývoj databáze pro výstupy týkající se aktivních látek pesticidů

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.