Reklama : nabídka publikace

NAVIGACE
Zemědělství
Potravinářství
Informační zdroje
Akce
Věda a výzkum
Mapa serveru

VYHLEDÁVÁNÍ
Rozšířené hledání

UŽIVATELSKÝ PŘÍSTUP
  Uživatel:
  Heslo:
 registrovaný uživatel

ANONYMNÍ MAILINGLIST
  E-mail:

WEB INFORMACECelosvětové shromáždění mlékařů
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 3625 ; Vydáno : 14.12. 2001 ; Autor : Ing. Alena Hrudková
konference, obchod, mléčné výrobky
fiogf49gjkf0d
Letošní vrcholové výroční zasedání Mezinárodní mlékařské federace (MMF). World Dairy Celosvětové Summit se konalo ve dnech 27.10 –1.11. 2001 v Aucklandu na Novém Zélandu za účasti 670 delegátů z 39 zemí. Přednášky byly zaměřeny především na oblasti výživy pojednávající o nových perspektivách bioaktivních mléčných výrobků, na zdraví zvířat, kterému je v současné době věnována mimořádná pozornost, dále na ekonomiku farmářské pastevní produkce mléka a na řízení ekonomiky a marketingu, která byla zaměřena na řešení klíčových problémů producentů a zpracovatelů mléka na národní, regionálni a globální úrovni. Nosná tématika konference spočívala v ekonomickém hodnocení současného mlékařství. Hlavní rysy vývoje světového obchodu jsou charakterizovány zpomalením růstu produkce mléka, zpomalením růstu cen mlékárenských výrobků s možností opačného cenového posunu a zpomalením mezinárodního obchodu v důsledku očekávání nižších cen. V roce 2001 se předpokládá snížení růstu produkce mléka o více jak 5 mil. t na 579 mil. t. Výroba kravského mléka, která představuje 85 % světové produkce mléka se má zvýšit pouze o 3 mil. t , výroba bůvolího mléka se zvýší v roce 2001 o zhruba 2 mil. t, při čemž jeho podíl na celkové výrobě mléka představuje 12 %.
Výroba tekutého mléka v průmyslově vyspělých zemích pokračuje ve stagnaci nebo mírně klesá. Zvyšuje se podíl konzumního mléka s prodlouženou trvanlivostí, zejména mléka ošetřeného metodou UHT. Světová výroba másla setrvává přibližně na stejné úrovni a její celkový objem v členských zemích MMF činil v roce 2000 okolo 4,1 mil.t. Mírné snížení výroby se očekává v roce 2001 v USA a v zemích  EU. Výroba sýrů se plynule zvyšuje a roste mezinárodní výměna sýrů. Tento růst je podněcován intenzivní poptávkou zejména v zemích, ve kterých je již jejich spotřeba vysoká. Výroba sušeného plnotučného mléka se již nebude v roce 2001 zvyšovat tempem docilovaným v předchozích letech. Výroba sušeného odtučněného mléka bude pokračovat v dlouhodobém sestupném trendu, který byl přerušen v roce 2000 podobně jako
výroba slazeného a neslazeného zahuštěného mléka. S rostoucí výrobou sýrů se zvyšuje objem tekuté syrovátky, ze které se vyvíjejí nové výrobky pro potravinářské i krmivářské účely.
V průběhu roků 2000 a 2001 pokračuje růst cen ovlivněný v mnoha exportních zemích devalvovanou měnou vůči USD. Nicméně ceny hlavních mlékárenských výrobků na světových trzích vyjádřené v USD se kromě másla také zvyšovaly a jsou relativně na vysoké úrovni. Celkově se zdá, že se ceny dostaly na úroveň, která se může v krátkodobém či střednědobém horizontu jen mírně dále zvyšovat, avšak při současném riziku opačného vývoje situace.

Potravinářský zpravodaj, 11, 2001, č. 12, s. 13

APLIKACE
Knihkupectví Knihkupectví
Infopult Infopult
Terminologický slovník Terminologický slovník
Agronavigátor Set Agronavigátor Set
RSS Agronavigátor

DNEŠNÍ ČLÁNKY

Zpravodaj SZPI obhájil loňské vítězství
Cena prezidenta PK ČR o nejlepší inovativní potravinářský výrobek
Prioritní vzdělávací akce pro poradce v roce 2015
Pěstování geneticky modifikovaných rostlin
Veřejné zasedání ČK GMO
Potencionál jedlého hmyzu ve střední Evropě
Zámecká pouť v pobočce Národního zemědělského muzea na zámku Kačina
SZÚ - nový web portál Nutrivigilance
Cukráři v Národním zemědělském muzeu Praha
10 rad dětem pro zdravý životní styl

NAVŠTIVTE TAKÉ
Zobrazit předchozí počet záznamů : 7 Zobrazit následující
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
Normativy pro zemědělskou a potravinářskou výrobu
České sdružení pro biomasu
České sdružení pro biomasu
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Kontrola podmíněnosti - Cross compliance
Provozovatel: MZLU Brno
Provozovatel: MZLU Brno
Informacní prehledové studie ÚZEI
Informacní prehledové studie ÚZEI
Vyzkoušené recepty online
Vyzkoušené recepty online
Burzovní zpravodajství a další
Burzovní zpravodajství a další


 Creative Commons LicenseWeb-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla).
 Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.