Mezinárodní projekt Climate Smart Advisors: Mobilizace zemědělské komunity poradců v EU k podpoře přechodu na klimaticky šetrné zemědělství

CSA

Jedná se o 7letý projekt financovaný z rámcového programu pro výzkum a inovace EU – Horizont Evropa. Zahrnuje mezinárodní síť 65 partnerů z 27 zemí Evropy. Zaměřuje se na budování poradenských kapacit v oblasti klimaticky šetrného zemědělství (Climate-smart agriculture) v rámci jednotlivých zemí i na mezinárodní úrovni za účelem podpořit evropskou zemědělskou poradenskou komunitu a urychlit přijetí zemědělských postupů a praktik šetrných ke klimatu mezi širší zemědělskou komunitou.

K dosažení tohoto cíle se projekt soustřeďuje na klíčovou roli poradců při vývoji a šíření inovací a postupů zemědělství šetrného ke klimatu. Projekt bude během následujících 6 let organizovat aktivity zaměřené na posílení kapacit poradců a podporu jejich role při přechodu ke klimaticky šetrnému zemědělství prostřednictvím jejich zapojení do inovačních projektů, evropských iniciativ a evropského systému sdílení znalostí a inovací.

K naplnění poslání projektu je plánován celý soubor aktivit k posílení poradenských kapacit. Budou vytvořeny tzv. komunity praxe, (z angl. communities of practice, CoP) které budou sdružovat poradce se zájmem a expertízou v oblastech klimaticky šetrného zemědělství na národní úrovni, po celé EU, tvořící jádro výměny znalostí. Celkově je plánováno 260 komunit praxe (z toho 5 v ČR), a každá komunita zahrnuje skupinu 6 poradců.

V rámci projektu bude v komunitách praxe vyškoleno 1500 poradců (30 v ČR) ve 12 hlavních tematických oblastech klimaticky šetrného zemědělství, přičemž školení poradců v jednotlivých komunitách praxe bude přizpůsobeno jejich společným zájmům a specifickému kontextu. Je připravena národní a mezinárodní výměna znalostí mezi jednotlivými komunitami prostřednictvím účasti na národních a mezinárodních setkáních zúčastněných poradců. Vytváří se prostor pro přístup ke znalostem a zkušenostem světových expertů ve 12 hlavních tematických oblastech klimaticky šetrného zemědělství, kteří působí jako partneři v projektu a budou se spolupodílet na vývoji školících materiálů. V neposlední řadě vznikne depositář znalostí poskytující poradcům nástroje, metodiky a postupy klimaticky šetrného zemědělství vyvinuté v projektu Climate Farm Demo a dále rozšířené v projektu ClimateSmartAdvisors.

Další aktivity na posílení role poradců v přechodu ke klimaticky šetrnému zemědělství v rámci projektu zahrnují navázání spojení s místními a evropskými projekty, iniciativami, aktéry AKIS a tvůrci politiky k objasnění a zvládnutí společných potřeb, výzev a získaných zkušeností. Dále se připravuje zřízení inovačních experimentů a projektů k získání poznatků a posílení role poradců v inovačních multi-aktérových procesech.

ÚZEI jako jedna z partnerských organizací se kromě realizace národních aktivit (vytvoření komunit praxe, organizace školení a integrace poradců do širšího systému sdílení znalostí, atd.) spolupodílí na vedení dvou pracovních balíčků (work packages) v rámci projektu. Jedná se o propojování poskytovatelů poradenských služeb napříč členskými státy EU a přidruženými zeměmi s pilotní sítí demonstračních farem CFD (Climate Farm Demo), rozšiřování sítě poradců a podpora vzájemného učení včetně propojování poradců. Další spolupráce probíhá na monitorování a vyhodnocování procesů budování kapacit a učení v rámci sítě ClimateSmartAdvisors za účelem zlepšovat jejich fungování a dopad na posilování poradců s cílem urychlit přijetí postupů zemědělství šetrného ke klimatu.

Více informací o projektu na stránkách UZEI: zde anebo na stránkách Cordis zde

Národní koordinátor projektu: Ing. Ľudmila Marušáková, PhD., kontakt: marusakova.ludmila@uzei.cz, +420 724 586 377