Název projektu: Porozumění a zlepšení udržitelnosti agroekologických zemědělských systémů v EU
Období realizace: 5. 2018–4. 2021
Zpracovatel/Nositel:
Johann Heinrich von Thuenen-Institut, Německo, Consiglio per la Ricerca in Agricoltura e L´Analisi dell´ Economia Agraria Itálie, Agricultural University Of Athens Řecko, Universität Fuer Bodenkultur Wien Rakousko, The James Hutton Institute Velká Británie, The University Court Of The University Of Aberdeen Velká Británie, Institut Superieur D’agriculture Rhone Alpes I.S.A.R.A Francie, Baltijas Vides Forums Litva, Baltijos Aplinkos Forumas Vsi Lotyšsko, Forschungsinstitut Fur Biologischen Landbau Stiftung Švýcarsko, Geonardo Environmental Technologies Ltd Maďarsko, Luonnonvarakeskus Finsko, Sveriges Lantbruksuniversitet Švédsko, Gestion Ambiental De Navarra, S.A. Španělsko, Asociatia Wwf Programul Dunare Carpati Romania Rumunsko, Ústav zemědělské ekonomiky a informací Česká republika, European Landowners Organization Belgie, Bioinstitut, O.P.S. Česká republika
Abstrakt:
Hlavním cílem projektu UNISECO je posílení udržitelnosti zemědělských systémů EU prostřednictvím společného budování strategií a pobídek potvrzených praxí pro podporu zlepšených agroekologických přístupů. Projekt je zaměřen na zvýšení pochopení sociálně-ekonomických a politických hnacích sil a překážek pro další rozvoj a zavádění agroekologických přístupů v zemědělských systémech EU s cílem identifikovat a usnadnit efektivnější strategie řízení pro evropské zemědělství. To vyžaduje širší systémovou perspektivu vzhledem k sociálně ekonomickým, ekologickým a politickým podmínkám na územní úrovni. Bude vytvořen sociálně-ekologických systém, který integruje nastavení vnějšího prostředí do hodnocení udržitelnosti zemědělských systémů a věnuje zvláštní pozornost úloze různých typů aktérů a jejich rolí v podsystémech. UNISECO poskytne metodický soubor nástrojů pro posouzení environmentálních, hospodářských a sociálních dopadů inovačních strategií a pobídek pro agroekologické přístupy v zemědělských systémech EU na úrovni zemědělských a územních. Metodická sada nástrojů bude testována v případových studiích v 15 evropských zemích s různými biofyzikálními, socioekonomickými a sociálně-kulturními kontexty zemědělských systémů. Projekt UNISECO se zavázal ke skutečnému transdisciplinárnímu procesu, který se odráží ve složení konsorcia zúčastněných stran a vědeckých partnerů a důrazu na angažovanost více aktérů.
Skupinové učební procesy, které integrují praktické a teoretické znalosti, budou prospěšné vědcům, zúčastněným stranám a koncovým uživatelům díky lepšímu pochopení toho, jak posílit udržitelnost zemědělských systémů EU. UNISECO se zabývá tématem pracovního programu SFS-29-2017 a přispívá k udržitelné potravinové bezpečnosti tím, že identifikuje a podporuje zemědělské systémy, které umožňují produkci zdravých potravin a současně zachovávají životní prostředí a přinášejí přidanou hodnotu zemědělským domácnostem a různým zúčastněným stranám hodnotového řetězce.
Zdroj financování: Rámcový program pro výzkum a inovace EU - Horizont 2020
Kontaktní osoba: Jaroslav Pražan: Prazan.Jaroslav@uzei.cz, 725 848 879
Zdroj: https://www.uzei.cz/2018-2021-uniseco-porozumeni-a-zlepseni-udrzite