Precizní zemědělství v praxi na demonstrační farmě ZD Krásná Hora nad Vltavou

traktor

V pátek 13. října proběhl na farmě v Petrovicích u Sedlčan den otevřených dveří pro odbornou zemědělskou veřejnost na téma Technologie precizního zemědělství mezi nebem a zemí, který pořádal zemědělský podnik ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s.  ve spolupráci se společností STROM Praha.

Představeny byly technologické novinky firem John Deere a Bednar a komplexní služby pro farmáře, kteří začínají s precizním zemědělstvím. Nástroj pro variabilní aplikace OneSoil Yield nebo systém HarvesLab využívající blízké infračervené spektrometrie (NIR) k analýze kvality sklízených plodin, siláže nebo kejdy jsou jen některé z vychytávek pro Zemědělství 4.0.

Zástupci Centra precizního zemědělství při ČZU v Praze shrnuli přínosy i limity moderního přístupu k hospodaření a potřebu správného vyhodnocování získaných dat. Prezentovány byly různé možnosti využití dronů v zemědělství. Blok přednášek uzavřela prezentace příkladů uplatnění technologie Strip-till v praxi napříč ČR.

Den otevřených dveří pořádala společnost ZD Krásná Hora nad Vltavou, která je jednou z dvaceti demonstračních farem Ministerstva zemědělství, v rámci podpory poradenství v zemědělství z programu 9.F.m.

Přehled přednášejících a program zde. 


Autorka článku: Ing. Andrea Hrabalová, Ústav zemědělské ekonomiky a informací
Foto: Polní ukázky technologií precizního zemědělství - Ing. Andrea Hrabalová